Projeli Sarıalan belgeseli
EĞİTİM // 26 Mayıs 2017 Cuma 09:55

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Sarıalan İlk ve Ortaokulu TUBİTAK 4006 Bilim Fuarı kapsamında öğrenciler kendi mahallelerinin belgeselini yaptılar.

Projeli Sarıalan belgeseli
Okul Müdürü Yücel Aydın açılışta yaptığı konuşmada bu yıl üçüncüsü düzenlenen bilim fuarlarının öğrenmeye istekli, merak eden, araştırmacı bilinçli bireylerin yetişmesine katkı sağlayan öğrenme metotlarından biri olduğunu belirtti. Genç beyinlerin bilim fuarları ile bir çok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişine dikkat çeken Aydın, bilimsel çalışmalara katkıda bulunmak için bilim fuarını gerçekleştirdiklerini söyledi.Mahalle belgeseli, kültürel projeler dikkat çekti

Danışman öğretmen Yücel Aydın, sekizinci sınıf öğrencisi İlknur Torun ve Sümeyye Kartal’ın Sarıalan Mahallesi belgeseli büyük ilgi gördü. İlknur Torun ve Sümeyye Kartal amaçlarının Sarıalan Mahallesi’nin tarihini, gelenek ve göreneklerini bu belgeselle gelecek nesillere aktarmak ve tanıtmak olduğunu söylediler. Ayrıca Türk el sanatları, mahalledeki son 7 yılda çocuklara verilen isimlerin araştırılması, unutulmaya yüz tutmuş çocuk oyunları ile ilgili projeleri öğrencilerin heyecanlı ve küçük bilim adamı edası ile anlatmaları büyük beğeni topladı. Mahallenin zengin kültürel yapısı ve doğal güzelliklerini öğrencilerin yaptığı çalışmalar ile ortaya çıkarması gözlerden kaçmazken projeler fuarı gezenlerden tam not aldı. Mahallenin çekilen belgesel videosu fuara gelenlere izletildi.

Bilim fuarının açılışına ayrıca İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Arslan, Kent Konseyi Başkanı Kenan Demir, okul müdürleri, öğretmenler, muhtarlar, veliler ve öğrenciler katıldı.
Projeli Sarıalan belgeseli