OMÜ’nün İHA’sına ODTÜ’den ödül
EĞİTİM // 16 Kasım 2017 Perşembe 13:55

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik, Havacılık Uzay Bilimleri ve Tıp Fakültesi öğrencileri, DİK-İHA insansız hava araçları yarışmasından ödül ile döndü.

OMÜ’nün İHA’sına ODTÜ’den ödül
Orta Doğu Teknik Üniversitesinin (ODTÜ) bu yıl ilkini düzenlediği ve Boeing’in sponsor olduğu “Dikine Kalkan İnsansın Hava Aracı Yarışması"na, OMÜ Mühendislik Fakültesi Malzeme Bilimleri Mühendisliği Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Özür Demircan’ın danışmanlığında katılan Atmaca Takımı, "Atlas" isimli, döner kanatlı dikey iniş ve kalkış yapabilen (VTOL) araçları ile Genel Kategoride Üçüncülük Ödülü’ne layık görüldü.

Orta Doğu Teknik Üniversitesinin Ankara Yerleşkesi’nde yapılan yarışmaya 6 üniversiteden 11 takım katıldı. Ondokuz Mayıs Üniversitesini Mühendislik Fakültesi öğrencileri Erol Çelebi, Muhammet Emin Fırat, Enes Yamanoğlu Havacılık Uzay Bilimleri fakültesi öğrencileri Ergun Umut Kılınç, Selahattin Selek ve Tıp Fakültesi öğrencisi Abdülvahit Işık’ın içinde bulunduğu 6 kişilik Atmaca Ekibi temsil etti. Ekibin tasarladığı insansız hava aracı kaza, afet ve sel gibi acil durumlarda kullanılarak arama kurtarma faaliyetlerine yardım etmek amacıyla tasarlandı.

Yarışma, yangın veya kaza gibi acil durumlarda insanlara yardım edecek, sivil kullanıma yönelik İnsansız Hava Araçlarının (İHA) geliştirilebileceğini ortaya koymak amacıyla düzenlendi. Yarışmada ayrıca iHA’ların otonom uçuş, uçuş dayanıklılığı, görüntü-işleme kabiliyetleriyle uygun sırayla yük bırakma yetenekleri de test edildi.
OMÜ’nün İHA’sına ODTÜ’den ödül
OMÜ’nün İHA’sına ODTÜ’den ödül