OMÜ'den patent başarısı
EĞİTİM // 16 Ocak 2023 Pazartesi 22:13 // Güncelleme: 16 Ocak 2023 Pazartesi 22:13
OMÜ'den patent başarısı
Girişimcilik dünyasının önemli isimlerinin katıldığı 'Başarılı Bir Girişimcinin Yol Haritası' programı Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ) Atatürk Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

 

Programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır, Sistem Global Danışmanlık İcra Kurulu Üyesi Prof. Dr. Onur Balcı, SCH Legal Yönetici Av. Nilhan Artan Kanbir, Erdem Kaya Patent Genel Müdürü ve Avrupa Patent Vekili Erdem Kaya, akademisyenler, girişimciler ve öğrenciler katıldı.

 

EĞİTİM REVİZYONUNA 
VURGU YAPTI

 

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevim Alışır patent vurgusu yaparak, "Bu amaçla bütün müfredatlımızda ilk yaptığımız işlem, sayısal, sözel ayırmadan tüm müfredatlar da bitirme projesini zorunlu kıldık. Bitirme projesinin tek başına anlam ifade etmediğini, birbirinizle görüşemediğinizi, birbirinizi tanımadığınızı fark ettik. Bu yüzden sosyal seçmeli derslerle farklı disiplinleri birleştirme eğilimine gittik. Daha sonra birleştik ama ne yapacağımızı bilemedik denildi. Girişimcilik ve yenilikçilik dersimizi müfredatlarımıza ekledik. Müfredatlarımız da yeniliklerimizi yaptık ancak hocam fikrim var ama geliştiremiyorum, maddi kaynağım yok denildi. Varsanız varız dedik. 1914 öğrenci projelerini açtık. 1908’le zaman kavramını ortadan kaldırdık. Öncelikli alanlara davet ettik sizi. Hocam biz yaptık ama fikrimizi nasıl koruma altına alacağız dediniz. Teknoloji Transfer Ofisiyle birlikte patent okuma, yazma ve patent tarama eğitimlerini vermeye başladık. Sonuç; 2022'de 21 ulusal 10 uluslarası patent başvurusu,  21 tane tescillenmiş, 5 tanesi de ticarileşmiş patentimiz var. Yetti mi hocam dediniz fakat benim gözüm bilime aç. Nedeni ise 55 bin öğrencim var 2 bin 500’e yakın öğretim elamanım var. OMÜ’nün olduğu yerde bu sonuçlar yetmiyor. Her zaman daha iyisi ve daha ilerisi için mücadele etmeye devam edeceğiz "diye konuştu.