OMÜ Kalite Yönetim Sistemi tetkik sürecinde
EĞİTİM // 31 Temmuz 2019 Çarşamba 10:59

Kalite Yönetim Sistemi’ne geçen Ondokuz Mayıs Üniversitesi’nde (OMÜ) Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Belgelendirme Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Tetkik Süreci başladı. Dört gün sürecek çalışmalar öncesi OMÜ Rektörlük Senato Salonu’nda açılış toplantısı gerçekleştirildi.

OMÜ Kalite Yönetim Sistemi tetkik sürecinde

Toplantıya; Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Kuran, Prof. Dr. Vedat Ceyhan ve Prof. Dr. Mehmet Ali Cengiz, TSE Baştetkikçisi Fatih Sağdıç, TSE Karadeniz Bölge Koordinatörü Adnan Bahadır, TSE Samsun Belgelendirme Müdürü Erol Kaygı, TSE Tetkikçileri Mustafa Tıkansak ve Ayşe Akbaba, fakültelerin dekanları, yüksekokul müdürleri, üniversite üst yönetimi ve daire başkanları katıldı.


“Değer verdiğimiz en önemli husus, yaptığımız işin en iyisini yapmak”


Toplantının açılış konuşmasını yapan Prof. Dr. Sait Bilgiç, katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasında “Göreve geldiğimiz günden itibaren çalışmalarımızda hep dikkate almaya çalıştığımız husus, yaptığımız işin en iyisini yapmak oldu. Daha iyisini yapmak anlayışının bir gereği olarak da yürütmüş olduğumuz çalışmalara destek veren yeni bir süreci birlikte yaşamaktayız.” diye konuştu.

Yükseköğretimde kalite sürecinin ne zaman başladığı, bugüne kadar neler yapıldığı hakkında değerlendirmelerde de bulunan Rektör Bilgiç “Biliyorsunuz Yükseköğretim Kurulunda, Yükseköğretim Akademik Değerlendirme ve Kalite Geliştirme Komisyonu (YÖDEK) adlı bir komisyon vardı. Bunun üniversitelerdeki yansıması olan Akademik Değerlendirme Komisyonu (ADEK) ise kalite süreçleri ile yapılmak istenenlerin bir çatı altında yapılmaya başlandığı bir yapıydı.”  dedi.


“TSE, kalite yönetim sisteminin tesis edilmesinde öncü role sahip”


TSE’nin, yükseköğretim kurumlarında yapılan bu kalite çalışmalarından çok önce Türkiye’deki tüm kurum ve kuruluşlar için kalite süreçlerinde çalışan bir kurum olarak öne çıktığını vurgulayan Prof. Dr. Sait Bilgiç “TSE, Kalite Yönetim Sistemi’nin tesis edilmesinde öncü rol oynadı. Biz bugün, Üniversitemiz bu tecrübeyi de yaşasın istedik. Bu tecrübeyle yolculuğumuzun daha sağlam bir zeminde devam edeceğini düşünüyoruz. Misafirlerimiz, bu nedenle bizim bu yolculuğumuza katkı sağlamayı seve seve kabul edip geldiler.” sözlerini kullandı.


“Bu süreçten herkes kazançlı çıkacak”


TSE Karadeniz Bölge Koordinatörü Adnan Bahadır ise OMÜ’nün tetkik sürecine müracaat ettiğinde dokümanları incelediğini ve emek verilmiş, güzel bir dokümantasyon yapısı karşılaştığını belirterek “Kalite Yönetim Süreci yönetimi kolaylaştıran bir araç. Bu sürecin sonuçlarından; Üniversitenin istifade edebileceğini ve herkesin kazançlı çıkacağını düşünüyorum. Bu tetkik sonucunda kurumumuzun bilgisini, tecrübesini Üniversitenizle paylaşmak istiyoruz. Yapacağımız bu dört günlük tetkikin katma değeri yüksek ve başarılı olmasını diliyorum.”   değerlendirmelerinde bulundu.

Yüksek bir katılım olmasından duydukları memnuniyeti dile getiren Türk Standartları Enstitüsü Baş Araştırmacı Fatih Sağdıç da bunun beklentilerini yükselttiğini ve başarılı bir dört gün geçirmeyi umduklarını ifade etti.

Toplantı, konuşmaların ardından misafirlerin kendilerini tanıtmasıyla sona erdi. Yetkililer toplantının ardından çeşitli birimlere ziyaretlerde bulundu. Kalite tetkik süreci 4 gün boyunca devam edecek.


Rektör Bilgiç makamında ağırladı
Rektör Bilgiç makamında ağırladı
Rektör Prof. Dr. Sait Bilgiç, TSE yetkililerini makamında ağırlayarak burada çeşitli istişarelerde bulundu. Kalite sürecinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Rektör Bilgiç, kurumlarının bu süreçten en iyi şekilde çıkacağına olan inancını dile getirdi.