ODTÜ şehir planlayıcı öğrencileri Bafra’da
EĞİTİM // 20 Ekim 2016 Perşembe 12:59

Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü öğrencileri planlama projeleri çalışmaları için Bafra’yı ziyaret etti.

ODTÜ şehir planlayıcı öğrencileri Bafra’da
Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin, ODTÜ’lü şehir planlayıcı adaylarını konuk etti. ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama öğrencilerine Bafra Öğretmenevi’nde Belediye İmar Müdürlüğü yetkilileri tarafından ilçe hakkında brifing verildi.

Ortadoğu Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama 4. sınıf öğrencileri bu yıl planlamalarına Samsun bölgesini seçerek çalışmalarına başladı. ODTÜ’lü öğrenciler Samsun ve bütün ilçeleri gezerek bölge hakkında bilgi sahibi oluyor. Öğrenciler, hocaları nezaretinde bölgenin sosyal, kültürel durumları, imar ve çevre düzeni planları hakkında bilgi alarak bir çalışma gerçekleştirecekler.

ODTÜ Şehir ve Bölge Planlama Bölümü Başkanı Prof. Dr. Çağatay Keskinok, Şehir ve Bölge Planlama Bölümünün dördüncü sınıf öğrencileri için 2016-2017 ders yılında çalışma alanı olarak Orta Karadeniz Bölgesi ve Samsun’un seçildiğini söyledi. Keskinok, “Bunun nedeni Samsun’un önemli stratejilere sahip olmasıdır. Tarım, sanayi ve turizm sektörlerinde önemli bir yere sahip olan Samsun, aynı zamanda tarihi ve kültürel değerleriyle bu çalışmamızın için belirleyicisi oldu. İki dönemlik bir çalışma yapacağız. İlk dönemde bölge ve il ölçeğinde üst ölçekli planlama çalışmaları gerçekleştirilecek, ikinci dönemde ise bu çalışmalar ışığında Samsun kentinin mahallelerine ve konularına ilişkin alt ölçekli planlama projelerine yönelim olacaktır. Ayrıca çeşitli kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri ziyaret edilip görüşmeler yapılacak. Fotoğraflama çalışmalarının yanı sıra anket çalışmaları ve çeşitli incelemeler gerçekleştirilecektir” dedi.

Bafra Belediye Başkanı Zihni Şahin de brifing öncesinde yaptığı konuşmada ilçe hakkında tanıtıcı bilgiler verdi. Bafra’nın turizmi, tarımı ve sanayileşmesi ile ilgili detay bilgiler veren Başkan Şahin “Tabii ki sizlerin de katkılarıyla kentleşme ve üniversiteleşme alanlarında önemli hedefleri olan ilçemizi geleceğe hazırlamak zorundayız. Türkiye’yi besleyen önemli ovalardan biri olan Bafra’mızda sizleri ağırlamaktan onur duyuyorum” diye konuştu.

Başkan Şahin brifingin ardından, öğrencilere Bafra pidesi ikram etti.