Lojistik Sektöründe Hukuki Sorunlar Ve Çözüm Önerileri Masaya Yatırıldı
EĞİTİM // 11 Aralık 2015 Cuma 00:00

‘Lojistik Sektöründe Yaşanan Hukuki Sorunlar ve Çözüm Önerileri’nin masaya yatırıldığı konferansa katılan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli, sektörün sorunlarına dikkat çekti.

İstanbul Gelişim Üniversitesi Meslek Yüksekokulu ve Lojistik ve Taşıma Hukuk Derneği işbirliği ile gerçekleşen konferansta ‘Lojistik Sektöründe Yaşanan Hukuki Sorunlar ve Çözüm Önerileri’ masaya yatırıldı. Öğrencilerin de yoğun ilgi gösterdiği konferansta İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli, Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Erdal Şen, Müdür Yardımcıları Öğr. Gör. Halil İbrahim Yaşar, Öğr. Gör. Fırat Demirkol, Lojistik Programı Başkanı Öğr. Gör. Gürkan Ilgazcan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Ülgen, Lojistik ve Taşıma Hukuku Derneği Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Ulaştırma ve Lojistik Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Türkay Özdemir, İstanbul Barosu Lojistik ve Taşıma Hukuku Komisyonu Başkanı Av. Egemen Gürsel Ankaralı, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Muharrem Gençtürk, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Aydoğan, Uluslararası Nakliyeciler Derneği Başkan Yardımcısı ve ALC Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Öğr. Gör. Ali Çiçekli’nin katılımıyla gerçekleşti.

“ÇALIŞAN FAKTÖRÜ ÇOK ÖNEMLİ”

Konferansın açılış konuşmasını yapan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Abdülkadir Gayretli, sektörün sorunlarına dikkat çekti. Lojistik sektöründe şoför ve çalışan faktörünün çok önemli olduğunu söyleyen Gayretli, “Eskiden lojistik deyince kara ve demir yolları aklımıza geliyordu, şimdi ise hava, kara, demir ve deniz yolları geliyor. Özellikle hava yolları tamamen önplana çıkmış vaziyette. Çok kolay ve modern bir sistem haline geldi. Bütün lojistik sektöründe sorunlar başlığı altında yapacağımız seminerdeki en önemli sorunlardan biri de hukuki sorunlar. Her ülkenin kendine özel bir hukuki işleyiş şekli vardır. Ama herkesin kendi kuralları olduğu için sorunlar ortaya çıkıyor. Avrupa Birliği standartları ortaya koymak suretiyle bütün ülkelerdeki lojistik sektörlerinin birleştirilmesiyle gerekiyor. Yön verilmediği takdirde herkes kendine göre bir kota koyacaktır. Bu da bir ülkeden geçerken rahat olması, diğer ülkelerde zorluk çıkması demektir. Bunlar maddi ve manevi sıkıntılar doğurur. Asıl mesele de kişisel gelişimle alakalı. Çünkü lojistikte şoför ve çalışan faktörü çok önemlidir. Bu faktörleri yerine getirdiğimiz yani kaliteli lojistik elemanları yetiştirdiğimiz takdirde halka, millete, devlete, ülkeye ve devlete kaliteli insan yetiştirmiş olacağız” dedi.
Lojistik Sektöründe Hukuki Sorunlar Ve Çözüm Önerileri Masaya Yatırıldı