Liselerde yeni dönem
EĞİTİM // 17 Mayıs 2019 Cuma 11:19

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un yarın tanıtacağı yeni ortaöğretim modeli, liselerde ders sayılarının azaltılması, "kariyer ofisleri"nin kurulması, 12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının getirilmesini içeren "reform" niteliğinde düzenlemeleri içeriyor.

Liselerde yeni dönem

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) yetkililerinden alınan bilgiye göre,  Bakan Selçuk'un yarın İstanbul'da tanıtımını yapacağı ortaöğretim modeliyle  liselerde yeni bir dönem başlayacak.

Buna göre, ortaöğretimde ders sayıları azaltılacak, liselerde "kariyer ofisleri" oluşturulacak.

12'nci sınıflarda ders saatlerinin azaltılarak destek çalışmalarının  getirilmesinin de planlandığı modelde, her öğrenci üniversitedeki gibi kendi  istediği dersleri seçebilecek.

Yeni lise sistemi ilk olarak 2020-2021 eğitim-öğretim yılında 9'uncu  sınıflardan başlayacak ve kademeli bir geçiş süreci olacak.


12. SINIFLAR İÇİN YENİLİKÇİ DERSLER GELECEK


MEB'in ortaöğretime yönelik yeni modelinde "bilgi kuramı" zorunlu ders  haline gelecek.

Derslerde yaparak, uygulayarak öğrenme ağırlık kazanacakken özellikle  12'nci sınıflar için yenilikçi dersler getirilecek.


HAZİRAN AYINDA DERS YERİNE "YAŞAM BECERİLERİ" ETKİNLİKLERİ YAPILACAK


Yeni modele göre ayrıca öğrencilerin her alandan ders alabileceği  dengeli bir ders çizelgesi oluşturulacak. Haziran aylarında dersler yerine proje  sunumları, portfolyo hazırlıkları gibi yaşam becerileri etkinlikleri  gerçekleştirilecek.

Ortaöğretimde yeni modele ilişkin detaylar, yarın Bakan Selçuk  tarafından açıklanacak.