İkinci üniversite 'teknik' olmalı
EĞİTİM // 24 Ekim 2017 Salı 11:40

Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şubesi Endüstri Komisyon Başkanı Semih Şener, Samsun’da ikinci üniversitenin Endüstri 4.0’a odaklanmış teknik bir üniversite olması gerektiği söyledi

İkinci üniversite 'teknik' olmalı

Bilgi Güvenlik Konferansı’nda Sayın Başbakan Binalı Yıldırım’ın “En az 30 bin siber güvenlik uzmanına ihtiyacımız var” sözünü ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ’nün “4. Sanayi Devrimi’ni gündemde birinci sıraya koymalıyız” sözünü hatırlatan Mimar ve Mühendisler Grubu Samsun Şubesi Endüstri Komisyon Başkanı Semih Şener, bu dönüşüme ayak uydurabilmek için siber güvenlik, veri madenciliği, yapay zeka, akıllı şehirler, robot teknolojileri gibi Endüstri 4.0’ın ana bileşenlerini oluşturan konulara eğilmek gerektiğini dile getirdi.


Şener, şunları söyledi: "Yayınlanan verilere göre 2015 yılında 80 bin robot sanayi üretiminde kullanılırken, 2018 yılında 2,3 milyon robot sanayi üretiminde kullanılması beklenmektedir. Bu dramatik artışa geç kalınmaması gerekiyor. Bunların arka planında dijital iş yükü var ve bu konuda dünyada yetişmiş kalifiye eleman bulma sıkıntı mevcut. Şuan işsizlik oranı gençlerde yüksek. Ulusal egemenliğimiz siber güvenlik olmadan tehdit altında. Robotlaşmamışız, endüstrilerimiz robotlaşmış endüstrilere yenik düşecek ve bu dönüşümde başarılı olamadığımız takdirde hem genç hem yaşlı nüfusumuz hızlı bir şekilde işsiz kalacak."

Samsun ve bölgesinin  teknik bir üniversiteye ihtiyaç duyduğunu ve ayrılacak olan eğitim kaynakların yüksek teknoloji ürünlerine yatırılması halinde katma değeri yüksek ürünlerin çıkacağını da kaydeden Şener, teknik üniversitenin ihracatı artıracağını ve Samsun'un Avrasya Üretim Merkezi atılımında önemli bir yer edinebileceğini vurguladı.

Mimar ve Mühendisler Grubu'nun bu süreçte yapılacak çalışmaların yakın takipçisi olacağının da altını çizen Semih Şener, gerekli durumlarda ilgili kurum ve kuruluşlara teknik destek vermeye hazır olduğunu kaydetti.