İhd Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Zeybel: ‘’insan Hakları Konusunda Batı İkiyüzlü Davranıyor’’
EĞİTİM // 14 Aralık 2015 Pazartesi 00:00

10 Aralık Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen ‘’İnsan Hakları ve Türkiye’nin Misafirleri Mülteciler Paneli’’ konuşmacılarından İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Zeybel, Batı dünyasının insan hakları konusunda her zaman ikiyüzlü davrandığını söyledi.

İhd Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Zeybel: ‘’insan Hakları Konusunda Batı İkiyüzlü Davranıyor’’
Suriye’de patlak veren iç savaşın ardından ülkesini terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan zorunlu göç hareketiyle karşı karşıya kaldı. Türkiye’de sayıları 2 milyonu aşan mültecilerin durumuna ve insan haklarına dikkat çekmek amacıyla, Haliç Üniversitesi Hemşirelik Kulübü tarafından’’İnsan Hakları ve Türkiye’nin Misafirleri Mülteciler Paneli’’ düzenlendi. 10 Aralık Dünya İnsan Hakları ve Demokrasi Haftası kapsamında düzenlenen etkinliğin açılış konuşmalarını, Haliç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Remzi Çetin ve Haliç Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Necmiye Sabuncu yaptı. Prof. Dr. Necmiye Sabuncu’nun moderatörlüğünü yaptığı panelde, İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Zeybel ile İstanbul Barosu Avukatı Yeter Kılıç konuşmacı olarak yer aldı. İnsan hakları ve mülteciler konusunda görüşlerini belirten Hulusi Zeybel, ‘’Batılı toplumlar insan hakları noktasında her zaman ikiyüzlü davranıyor. İhtiyaç duyduklarında insan haklarını bir ideoloji gibi kullanıyorlar ama işlerine gelmediği zaman sınırlarını kapatıyorlar’’ dedi.

‘’ÇATIŞMALAR İNSAN AKLININ, HIRSININ TETİKLEDİĞİ SÜREÇLERDİR’’

Dünyanın birçok ülkesinde yaşanan iç savaşların ve çatışmaların insanları ülkelerinden koparıp, başka yerlere göç etmek zorunda bıraktığını belirten Zeybel, göç etme süreçlerinde büyük yaşam kayıpları olduğunu ve dünyanın buna sessiz kaldığını söyledi. Suriye’deki çatışmalarla ilgili de konuşan Zeybel, ‘’Çatışma, deprem gibi kendiliğinden olan bir durum değildir. İnsan aklının, iradesinin, hırsının tetiklediği, zorladığı bir süreçtir. Dolayısıyla küresel güçlerin, uluslararası şirketlerin var olan dünyanın kaynaklarını paylaşma hırsları bu savaşları sürekli tetikliyor’’ dedi. Dünyaya şekil vermek isteyen güçlerin plan ve projelerinin küreselleşme sürecinin karakteristik özellikleri olduğunu ifade eden Hulusi Zeybel, ‘’Bu plan ve projeler içerisinde sermayenin ve metanın sınır tanımadan dolaşımını istiyorlar. Ve bunu da büyük oranda sağlamış durumdalar’’ diye konuştu.

‘’BATILI ÜLKELER RAHATLARININ BOZULMASINI İSTEMİYOR’’

Söz konusu insan olduğunda Batı’nın tüm sınırlarını kapattığını vurgulayan Zeybel, ‘’Çünkü ayrıcalıklı bir yaşam kurmuş olan toplumlar, ülkeler rahatlarının bozulmasını istemiyor. Oysa yurtlarından ayrılmak zorunda kalmış insanlar durup dururken yaşadıkları yerleri terk etmiyorlar. Refah düzeyi yüksek ülkelerin refahının arkasındaki değeri oluşturan ülkelerin insanları bunlar. O ülkelerin paylaşılamaması sonucunda bu insanlar topraklarından ayrılmak zorunda kalıyorlar. Bunu görmeleri gerekiyor’’ ifadelerinde bulundu.

‘’ÜLKELERİN MÜLTECİLERİ REDDETME HAKKI YOK’’

Uluslararası göç veya mülteci konusunda daha çok Türkiye’nin geçiş yollarının kullanıldığını söyleyen İstanbul Barosu avukatlarından Yeter Kılıç, ‘’Buna bağlı olarak uluslararası hukukta da insan hakları evrensel kanununda da bu süreç belirlenmiş ve maddelerle onaylanmıştır. Geçiş sürecinde veya gelecek mültecilere bağlı olarak mutlaka güvenli bir ortam oluşturmak gerekiyor. Gelen kabul bölümünde ilk geçiş güzergahı Türkiye ve son dönemde de Suriye’den gelen çok sayıda mülteci var. Gelen mültecilerden özellikle çocukların korunması noktasında Türkiye başarılı durumda’’ dedi. Mültecileri üçüncü bir ülkeye gönderme sürecinin yıllar aldığını ve bu nedenle bazı sorunlarla karşılaşıldığını dile getiren Kılıç, ‘’Buna bağlı olarak mültecileri özellikle dünya genelindeki üçüncü ülkelerin ya da Türkiye’nin reddetme hakkı yoktur, mutlaka kabul etmeleri gerekir’’ dedi.
İhd Yönetim Kurulu Üyesi Hulusi Zeybel: ‘’insan Hakları Konusunda Batı İkiyüzlü Davranıyor’’