Hanefi Bostan: “istanbul Milli Eğitim Mahkeme Kararlarını Uygulamıyor”
EĞİTİM // 15 Kasım 2015 Pazar 00:00

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, İstanbul Milli Eğitim İl Müdürlüğünün mahkeme kararlarını uygulamadığını öne sürdü.

Türk Eğitim-Sen İstanbul İl Başkanı Yrd. Doç. Dr. M. Hanefi Bostan, yazılı bir açıklama yaptı. Bostan yaptığı açıklamada eğitim sistemini konu alarak, Ülke genelinde olduğu gibi İstanbul’da da eğitimin sekteye uğradığını iddia etti. Bostan, Başbakanın son balkon konuşmasında "Herkesin hukuku, güvence altındadır. 78 milyon vatandaşın hukuku mutlak suretle korunacaktır" demesine rağmen kendisini dinleyenin olmadığını savundu. "Mahkeme kararlarını uygulamıyorum diyen veya diyebilen bir yönetici siz hiç tasavvur edebiliyor musunuz veya varlığından haberdar mısınız?" diyen Bostan, İstanbul Valiliği ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, haksız yere görevden alınan okul müdürü ve müdür yardımcılarını Danıştay ve idare mahkemesi kararlarına rağmen göreve başlatmadığını iddia etti.

Bostan, “Bazı valilikler mahkeme kararlarını uygulamaya başladı. Uygulamayanlara ne oluyor? Halbuki idareler tesis ettikleri işlemlerde hukuk ve anayasa gereğini gözetmek ve ona göre hareket etmek durumundadırlar. Anayasa hükmü gereği; kamu hizmetlerinde herhangi bir sıfat ve suretle çalışmakta olan kimse, üstünden aldığı emri, yönetmelik, tüzük, kanun veya Anayasa hükümlerine aykırı görürse, yerine getirmez. İstanbul Valisi ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü hakkında 11 Ağustos 2015 tarihinde İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığımız suç duyurusu ile ilgili henüz bir gelişme söz konusu değil. Mahkeme kararlarını uygulamamak, kurumlar için intiharın en belirgin göstergesidir" ifadelerini kullandı. İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünün, eğitim sorunlarını çözme noktasında üzerine düşen görevi yapmadığını öne süren Bostan, "Öğrencilerin sağlıksız ve depreme dayanıksız okullarda eğitim sürdürmesi umurunda değil. Nitekim İstanbul’un Avrupa yakasında yıkım kararı verilen 41 okulda, İstanbul’un Anadolu yakasında da depreme karşı güçlendirme yapılması gereken 36 eğitim kurumunda eğitim devam ediyor” şeklinde konuştu.

Hanefi Bostan sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’un Avrupa yakasında yıkım kararı verilen 41 okulla ilgili basında gerekli bilgi yer almıştı. Biz de İstanbul’un Anadolu yakasında depreme karşı güçlendirme yapılması gereken eğitim kurumlarını verelim ki, belki İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve diğer sorumlu kurumlar harekete geçerek gerekli tedbirleri alırlar. Depreme karşı güçlendirme yapılması gereken Anadolu yakasındaki eğitim kurumları; Adalar ilçesinde Büyükada Halk Eğitim Merkezi. Ataşehir ilçesinde T. Emlak Bankası Ataşehir İlköğretim Okulu. Beykoz ilçesinde Ahmet Akça İlköğretim Okulu, Beykoz Mesleki Eğitim Merkezi, Halk Eğitim Merkezi ve Aile Sağlık Ocağı, Tepetarla İlköğretim Okulu, Türker İnanoğlu İlköğretim Okulu, Yavuz Selim İlköğretim Okulu. Çekmeköy ilçesinde Erdal Yılmaz İlkokulu ve Ortaokulu, Sultançiftliği İlkokulu, Vatan Ortaokulu. Kadıköy ilçesinde Feneryolu Pratik Kız Sanat Okulu, Hayriye Kemal Kusun Özel Eğitim Okulu, İhsan Sungu İlköğretim Okulu, Kenan Evren Anadolu Lisesi. Kartal ilçesinde depreme karşı güçlendirildiği halde yıkılıp yeniden yapılması gereken okullar; Yüzüncüyıl Ali Rıza Efendi Ortaokulu, Kartal İmam-Hatip Ortaokulu, Medine Tayfur Sökmen İlkokulu. Maltepe ilçesinde; Maltepe Hülya Oğuz Anaokulu, TEV Abdullah Nezahat Erboz İlköğretim Okulu. Pendik ilçesinde Ballıca İlköğretim Okulu, Fethi Gemuhluoğlu İlkokulu ve Ortaokulu, Mahir İz İlkokulu. Sancaktepe ilçesinde 75. Yıl DMO Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi. Sultanbeyli ilçesinde Hamit Süreyya Eremsel İlkokulu. Şile ilçesinde Şehit Öğretmen Hüseyin Aydemir İlkokulu ve Ortaokulu, Şile Necda Moralıgil İlköğretim Okulu. Tuzla ilçesinde Rotary Vakfı İşitme Engelliler İlkokulu ve Ortaokulu. Ümraniye ilçesinde Birlik İlköğretim Okulu, Ümraniye Anadolu İmam-Hatip Lisesi. Üsküdar ilçesinde Burhaniye İlköğretim Okulu, Çengelköy İlköğretim Okulu, Fuat Baymur İlköğretim Okulu, Hilmi Çalıkoğlu İlköğretim Okulu, Lütfi Erçin İlköğretim Okulu ve Haydarpaşa Anadolu Lisesi-Pansiyon Binası.”

Hükümetlerin görevinin toplumda huzuru tesis etmek, adaleti, eşitliği sağlamak ile anayasaya ve kanunlara uymak olduğunu ifade eden Hanefi Bostan, aksi bir durumda hukuk tanımazlığı, haksızlığı ve zulmü ilke edinecek bir tutum halinde çocuklarımızın ve gençlerimizin ahlaklı ve dürüst birer insan olarak yetiştirmesinin mümkün olmadığını dile getirdi.
Hanefi Bostan: “istanbul Milli Eğitim Mahkeme Kararlarını Uygulamıyor”