Geleceğin mühendisleri projelerini anlattı
EĞİTİM // 13 Mayıs 2018 Pazar 19:51

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde Karkucak Ortaokulu tarafından TUBİTAK 4006 Bilim Fuarı açıldı

Geleceğin mühendisleri projelerini anlattı

Fuarın açılışında konuşan Okul Müdürü Dursun Gürgenci bilim fuarlarının genç beyinlerin bilimin önemini kavrayıp birçok teorik bilginin gerçek yaşamdaki işleyişini fark etmelerini sağladığını, bu tür etkinliklerin hayal gücü ile üreticiliği birleştirdiğini, eğitim kurumlarının öncelikli amacının da yeni kaşiflerin ortaya çıkmasına zemin hazırlamak olduğunu söyledi. Gürgenci, bu amaç doğrultusunda fen bilimlerinde 13, matemetik alanında 3, İngilizce alanında 2, din kültürü ve ahlak bilgisi alanında 1 proje olmak üzere toplam 18 projeyi 45 öğrenci ve 13 danışman öğretmenin özverili çalışmalarıyla ortaya koyulduğunu kaydetti. Gürgenci, bu çalışmaların yeni buluşlara kapı aralayacağını sözlerine ekledi.


İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Resul Özata özverili çalışmalarından dolayı öğretmen ve öğrencileri tebrik etti. Çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere Özata tarafından hediyeleri verildi. Halk oyunları gösterilerinin ardından protokol tarafından serginin açılışı gerçekleştirildi. Öğrenciler yaptıkları projeleri ziyaretçilere tek tek anlattı.


Projeler içerisinde matemetik dalında "PİSAGORGEN’’ projesinin yaklaşık bin 400 proje arasında ilk 80’e girdiği, 12. Ortaokullar Arası TUBİTAK Proje Yarışması Samsun Bölge Sergisi’ne katıldığı belirtildi. Danışman öğretmen Ali Üstün ve Öğrenci Talha Gürgenci tarafından hazırlanan proje yoğun ilgi gördü. Öğrenci Talha Gürgenci’nin özgüveni ve projeye hakimiyeti gözlerden kaçmadı. Program sonunda katılımcılara yöresel yağlı bazlama ve çeşitli börekler ikram edildi.