Gaziantep Eğitim Çalıştayı’nın Birinci Etabı Yapıldı
EĞİTİM // 5 Ekim 2015 Pazartesi 00:00

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan, Gaziantep Eğitim Çalıştayının ilk etabı gerçekleştirildi.

Gaziantep Eğitim Çalıştayı’nın Birinci Etabı Yapıldı
Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezinde yapılan Gaziantep Eğitim Çalıştayı’na Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Tamer Yıldız, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Yavuz Coşkun, SANKO Üniversitesi Rektörü Ahmet Sınav ve Belediye Başkanlarının yanı sıra birçok davetli katıldı.

ÖĞRETMENLERE ÇAĞRI

Gaziantep Eğitim Çalıştayı programında, açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, yaptı. Yanmaz, öğretmenlerin, öğrenci velilerini ziyaret etmesi gerektiğini söyleyerek, öğrenci velilerinin hangi şartlarda yaşadığını bilmesi gerektiğini ifade etti. Yanmaz, “Öğrenci bazında baktığımızda, bir milyon 889’luk bir ilde, 565 bin 954 öğrenci, ve 20 bin 603 öğretmenle, eğitim ve öğretim camiasında, büyük bir aileyiz. Dezavantajımız ise, öğretmen başına düşen öğrenci sayımız 28en yakın il Şanlıurfa 26,2 daha sonra İstanbul 24,5 diğer tüm iller ise 20’nin altında. Toplam okul sayımızı söyleyecek olursak, bin 101 okulumuz var. Bunların 65 tanesi özel okul" dedi.

“13 YILDA EN BÜYÜK KATKI EĞİTİME”

Türkiye’nin 13 yılda eğitimde iyi yerlere geldiğini ifade eden Vali Ali Yerlikaya ise devletin en büyük katkıyı eğitime verdiğini söyledi. Yerlikaya, “Bin 36 tane okulumuz var. ’Elimizdeki imkanlarla daha hızlı, daha iyisini nasıl yapabiliriz’ konusunu konuşmamız lazım. Var olan nimeti, gayret ederek değerlendirmemiz lazım. Devlet 13 yıldan beridir en büyük katkıyı eğitim sektörüne veriyor. Sizin gönlünüz, sizin sabrınız, sizin heyecanınız aşkınız ne ise yavrularınızda öyle yetişiyor. Bir hedef koyduk, dedik ki, 4 yıllığına okulu emanet ettiğimiz bütün okulları liseleri takip ediyorum. 4 yılda Türkiye ortalamasının altındaysa o okulun müdürünü çağırıyoruz. Soruyoruz neden böyle. Eğer ki okul seviyesini ortalamanın üstüne çıkarıyorsa, diyoruz hocam sizden razıyız, sizi seviyoruz” diye konuştu.

Türkiye’de, Eğitimi biraz daha ileriye götürmek gerektiğini vurgulayan AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan da, “Bakın orada 5,6,7 ve 8 Ekim olayları diyor. Bu tarihlerde burada bir eğitim çalıştayı yapılıyor. Ama geçen yıl bu tarihlerde eğitimsiz gruplar oluşturmak isteyen, bu ülkeyi geriletmek isteyenler, yandaşlarını sokağa çağırarak, 53 insanımızın ölümüne sebep oldular" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından, Vali Ali Yerlikaya tarafından eğitime katkısı olan davetlilere plaket verildi.
Gaziantep Eğitim Çalıştayı’nın Birinci Etabı Yapıldı
Gaziantep Eğitim Çalıştayı’nın Birinci Etabı Yapıldı
Gaziantep Eğitim Çalıştayı’nın Birinci Etabı Yapıldı