'Eğitimde tasarruf olmaz'
EĞİTİM // 29 Ağustos 2018 Çarşamba 10:32

Eğitim İş Sendikası Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, MEB'in eğitimde tasarruf tedbirine tepki gösterdi. Kara, "Okullarda temel ihtiyaçlarda kesinti var. Altyapı giderleri, yeni okul yapımı ve büyük bakım-onarımları bütçesinden kesintiyi doğru bulmuyoruz" dedi

'Eğitimde tasarruf olmaz'

Eğitim İş Sen Sendikası Samsun Şube Başkanı Rüstem Kara, yazılı açıklama yaparak, Milli Eğitim Bakanlığı'nın(MEB) eğitimde aldığı tasarruf kararına tepki gösterdi. Geçtiğimiz yıllarda okullarda Fatih projesi kapsamında eğitime dahil edilen tabletlerin devleti zarara uğrattığını belirten Kara, "Öğrenci burslarında kesinti tasarruf değildir. Tasarruf tedbirleri içinde, ihtiyaç sahibi öğrencilerin burslarında, yatılı okuyan öğrencilerin yurt giderlerinde kesintiye gidilmesi doğru değildir" dedi.

Kara, "Devlet eğitimde tüm yurttaşlarına fırsat eşitliği sağlamada hassas davranmalıdır. Birçok öğrencinin ihtiyacı olduğu halde; burs alamadığı bir sistemde yeni bir düzenleme yapılması bir ihtiyaçken, kesintiye gidilmesi de doğru olmamıştır. Gerçek ihtiyaç sahipleri dar gelirli çalışan aileler çocuklarının karşılıksız burs alamadığı bir sistemimiz var. O arada orta ve büyük ticaret sahibi kişiler kendilerini asgari ücretle çalışan göstererek, her türlü burs ve desteği alabilmektedir" dedi.


SAVURGANLIK BU DURUMA GETİRDİ


Kara şöyle devam etti; "Öncelikle bu adaletsizliklerin giderilmesi ve bu konularda tedbir alınması gerekirdi. Okullarında temel ihtiyaçlarında kesinti var. Tasarruf kapsamında; okulların her türlü altyapı giderleri, yeni okul yapımı ve büyük bakım-onarımları için ayrılan bütçeden kesinti yapılmasını doğru bulmuyoruz. Devletin okul yeri alımı ve kamulaştırma ile ilgili kesintiye gitmesinin doğru olmadığını düşünüyoruz. Sonuçta, eğitimde kesinti ve tasarrufu doğru bulmadığımızı, ifade ediyoruz. Savurganlığın ve yanlış eğitim politikalarının, ekonomi politikalarının ve yatırımlarının bizi bu günlere getirdiği gerçeğini de görmeliyiz."

hedefhalk.com