Eğitimcilerden LGS tepkisi
EĞİTİM // 01 Ağustos 2018 Çarşamba 16:38

LGS sonuçlarının ardından Samsun'da bazı öğrenciler yüksek ortalamalarına rağmen istedikleri liseye yerleşemeyerek boşta kaldı. Eğitimciler bu sorunun yerleştirme sistemi altyapısının tam olarak oluşturulamadığından kaynaklandığını belirtiyor

Eğitimcilerden LGS tepkisi

Öğrencilerin hayallerini süsleyen liseyi kazanmak için girdiği LGS sonuçları 2 gün önce açıklandı. Sonuçların açıklanmasının ardından Türkiye genelinde 91 bin öğrenci istediği bir liseye yerleşemeyip boşta kaldı.

Samsun'da ise, sınava giren binlerce öğrenciden yüzde 96'sının liselere yerleştiği, hiçbir tercih yapmayanlarla birlikte tercih yapıpta istediği liseye yerleşemeyen öğrenci sayısının yaklaşık bin civarında olduğu öğrenildi. Bazı öğrencilerin ortalamalarının yüksek olmasına rağmen istedikleri liseye yerleşemeyip boşta kalmasını eğitimciler yerleştirme sistemi altyapısının tam olarak oluşturulamadığına bağlıyor.


YENİ SİSTEME GEÇİŞ ÇOK ANİ OLDU


Kendilerinin uzun süredir bu tür sorunların oluşacağını söylediklerini ifade eden Eğitim-Sen Şube Başkanı İsmail Yavuz, "TEOG'dan yeni sisteme geçiş çok ani oldu ve yeni sistemin alt yapısı oluşturulamadı. Bunun neticesinde Türkiye genelinde 90 bin öğrenci hiçbir liseye yerleşemedi. Velilerin tepkisi çok normal. Şimdi boşta kalan öğrencilerin önünde 4 seçenek var. İmam Hatip Liseleri, Meslek Liseleri, Açık Liseler ve Özel Okullar. Öğrenciler bunlara mecbur bırakılacak. Sendika olarak öğrencilerimizin ve velilerimizin yanındayız." dedi.


YERLEŞTİRME SİSTEMİNDE SIKINTI VAR


Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Nejdet Güneysu ise, sorunun sınavdan değil de yerleştirme sisteminden kaynaklandığını ifade etti. TEOG'da da aynı şekilde yerleştirme sıkıntısının olduğunu hatırlatan Güneysu, "Öğrencilerin yerleştirme şartları aynı olduğu takdirde doğum tarihine bakılıyor ve kim daha önce doğmuşsa ona öncelik gösteriliyor. Bu yüzden sistem tıkandı ve kontenjanlar doldu ve ortalamalarının yüksek olmasına rağmen boşta kalan öğrenciler oldu. Biz bu sorunun çıkacağını tahmin etmiştik. Yerleştirme sisteminin tam olarak alt yapısının doldurulmamasının yüzünden bu sorunlar ortaya çıktı." diye konuştu.


ENDİŞEYE GEREK YOK


Güneysu ayrıca velilerin klasikleşen kaliteli lise anlayışından vazgeçmesi gerektiğini de belirterek, "3-5 yıl önce kaliteli olan liseler şimdi çok kaliteli olmayabiliyor. Yeni hayata geçen liseler daha kaliteli olabiliyor. Çok fazla endişeye gerek yok. Boşta kalan öğrencilerimizin mağduriyetleri giderilecektir." şeklinde konuştu.


BİLGİLER TAM OLARAK SİSTEME AKTARILAMADI


Eğitim İş-Sen Şube Başkanı Rüstem Kara da, birçok öğrencinin bilgilerinin yeni sınav sistemine tam olarak işlenemediği için bu sorunların ortaya çıktığını dile getirdi. Bunun sonucunda öğrencilerin ortalamalarının yüsek olmasına rağmen evlerinin yakınındaki liseye yerleşemediğinin altını çizen Kara, "İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün mağduriyetleri gidermesi ve kamuoyuna da açıklama yapması lazım. Biz her zaman öğrencilerimizin sınava tabii tutulmadan istedikleri okula yerleşmesinden yanayız." ifadelerini kullandı.