Canik'ten öğrencilere danışmanlık
EĞİTİM // 6 Ağustos 2020 Perşembe 17:16
Canik'ten öğrencilere danışmanlık

Canik Belediyesi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonrasında öğrencilere tercih ve danışmanlık hizmetinin verildiği tercih danışma merkezleri oluşturdu.

Üniversite adayı gençlerin heyecanla beklediği YKS sonuçlarının açıklanmasının ardından gençler doğru tercih yapabilme heyecanı yaşıyor. ÖSYM'nin belirlediği takvime göre üniversite tercihleri 6 -14 Ağustos tarihlerinde yapılacak.


Canik Belediyesi tarafından gençlerin üniversite tercihleri konusunda yardımcı olabilmek amacıyla Mevlana Eğitim ve Yaşam Kampüsü, Canik Kültür Merkezi ve Zübeyde Hanım Konağı'nda oluşturulan tercih danışma merkezlerinde ücretsiz olarak üniversite rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilecek.


Tercih danışma merkezleri tercih dönemi olan 6 Ağustos - 14 Ağustos tarihlerinde mesai saatleri içerisinde faaliyet gösterecek. Öğrencilerin puanları doğrultusunda en doğru seçimi yapmaları için rehber eğitimciler eşliğinde girebilecekleri okullar ve bölümler, okulların ve programların kontenjanları, öğrencinin genel puanı, yüzdelik dilimi gibi birçok konuda bilgiler üzerinde durularak öğrencilerin ilgi ve yetenekleri, sevdiği meslek alanları da dikkate alınarak bilgisayar destekli otomasyon programlarıyla tercih listeleri oluşturulacak.


Tercih danışma merkezlerinde Milli Eğitim Bakanlığı uzmanlarının www.eba.gov.tr üzerinden online olarak gerçekleştirdikleri tercih danışmanlığı hizmetlerinden ve Canik İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü rehber öğretmenlerinden de istifade ediliyor.