“bölgesel Balıkçılık Sorunları” Masaya Yatırıldı
EĞİTİM // 18 Kasım 2015 Çarşamba 00:00

Sinop Üniversitesi Su ürünleri Fakültesi’nde Sinop’ta kurulu balıkçı birlik ve kooperatifleri başkanları ile bölgesel balıkçılık sorunları hakkında bilgi alışveriş ve bilimsel destek toplantılarından ilki yapıldı.

“bölgesel Balıkçılık Sorunları” Masaya Yatırıldı
İlk toplantıda Sinop kıyılarındaki balıkçılık kaynaklarının korunması konusu başta olmak üzere bölge balıkçılığını ilgilendiren bazı konular ele alındı. Toplantıya Sinop-Kastamonu Su ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, Sinop Merkez Abalı Balıkçı Kooperatifi Başkanı Ömer Tuncer, Gerze Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Osman Başar ve Ayancık Tarakçı Köyü Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Turan Öztürk ile Su ürünleri Fakültesi yöneticileri ve öğretim üyeleri katıldı.

Dekan Prof. Dr. Murat Sezgin’in yanı sıra Su Ürünleri Temel Bilimler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Levent Bat, Dekan Yardımcıları Doç. Dr. Serap Ustaoğlu Tırıl ve Yrd. Doç. Dr. Fatih Şahin ile Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Bölümü Öğretim Üyelerinden Yrd. Doç. Dr. Yakup Erdem’in hazır bulunduğu çalışma toplantısında, bölge balıkçılığında söz sahibi olan sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerinin dile getirdiği bölgesel balıkçılık kaynaklarının ekosistem tabanlı işletilmesi konusundaki sorunları ele alınarak destek olanakları değerlendirildi.

Sinop- Kastamonu Su ürünleri Kooperatifleri Birliği Başkanı Ali Bayrak, samimi bir ortamda sorunların dile getirilmesine fırsat veren bu toplantı için Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Sezgin ve katılan öğretim üyelerine teşekkür ederek iş birliğinin devamının yararlı olacağına inandığını belirtti. Su ürünleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Murat Sezgin toplantının çok yararlı geçtiğini ve önümüzdeki günlerde diğer balıkçı kesimlerinin katılımlarıyla bu tür toplantıların ve Sinop balıkçılarıyla iş birliğinin devam edeceği ve bölgesel balıkçılık sorunlarının çözümüne fakülte olarak katkıda bulunmak istediklerini ifade etti.
“bölgesel Balıkçılık Sorunları” Masaya Yatırıldı