Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirmeye Ab Desteği
EĞİTİM // 6 Kasım 2015 Cuma 00:00

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nin daha vasıflı beden eğitimi öğretmeni yetiştirmeyi hedefleyen projesi, Avrupa Birliği tarafından kabul edildi.

Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirmeye Ab Desteği
Uludağ Üniversitesi, Avrupa Birliği ülkelerindeki beden eğitimi öğretmen eğitimi programlarını öğrenci seçiminden öğretmenin mesleğe yerleştirilme sürecine kadar incelemeyi, ülkeler arasında iyi örnekleri paylaşmayı ve beden eğitimi öğretmen eğitimi alanında çalışan uzmanlar arasında sürdürülebilir işbirliğini sağlamayı hedefliyor. Proje sonunda, Avrupa’da beden eğitimi öğretmen eğitimi için temel kaynak olabilecek bir kitap ve beden eğitimi öğretmen eğitimi uzmanları arasında işbirliğini güçlendirecek sürdürülebilir iletişimi sağlayacak ağlar oluşturulacak. Proje çerçevesinde 34 AB üyesi ülkeden beden eğitimi öğretmen eğitimi uzmanları ülkemize gelerek, beden eğitimi öğretmen eğitimi konusunda işbirliği yapacak. Türkiye Ulusal Ajansı, üniversitelerden kabul edilen 8 proje arasında en büyük hibe desteğini, 283 bin 694 Avro ile Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’ne yaptı. Proje sözleşmesi Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay tarafından imzalanarak Ulusal Ajans’a gönderildi.

“BEDEN EĞİTİMİNE ULUSLARARASI BOYUT”

Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cenk Aydın, 2015 yılı için Ulusal Ajans’a 54 başvurunun yapıldığını ve bu başvurular içerisinden 9 projenin desteklenmeye değer bulunduğunu söyledi. Aydın, proje ile Spor Bilimleri Fakültesi’nin temel eğitim programını oluşturan beden eğitimi öğretmen eğitimi programının uluslararası bir boyut kazanacağını belirtti. Erasmus+ KA2: Stratejik Ortaklıklar “Identifying best practice across physical education teacher education programmes: A European perspective” (Beden eğitimi öğretmen eğitiminde iyi uygulamaların incelenmesi: Avrupa Yaklaşımı) başlıklı proje üç yıl sürecek.Proje için 34 AB üyesi ülkeden beden eğitimi öğretmen eğitimi uzmanları ülkemize gelerek beden eğitimi öğretmen eğitimi konusunda işbirliği yapacak.

Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Züleyha Avşar tarafından koordine edilecek projenin ortakları ise Limerick University (İrlanda), Padova University (İtalya), Tecnhicka Univerzia Liberci (Çek Cumhuriyeti), Hacettepe Üniversitesi (Türkiye), Spor Bilimleri Derneği (Türkiye) ve Bursa Beden Eğitimi Öğretmenleri Derneği olarak belirlendi.
Beden Eğitimi Öğretmeni Yetiştirmeye Ab Desteği