Bakan Avcı: “2 Bin 240 Dershane Dönüşüm Programına Müracaat Etti, 2 Bin 195’i Kabul Edildi”
EĞİTİM // 25 Mayıs 2015 Pazartesi 00:00

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 22 Mayıs 2015 tarihi itibariyle, 2 bin 240 dershanenin dönüşüm programına müracaat ettiğini, bunlardan 2 bin 195’inin dönüşüm programına kabul edildiğini açıkladı.

Bakan Avcı: “2 Bin 240 Dershane Dönüşüm Programına Müracaat Etti, 2 Bin 195’i Kabul Edildi”
Bakan Nabi Avcı, Pendik The Green Park Hotel’de düzenlenen “Dershanelerin Dönüşüm Süreci” konulu toplantıya katıldı. Toplantıda Müsteşar Doç. Dr. Yusuf Tekin, Özel Öğretim Kurumları Birliği (ÖZKUR-BİR) Yönetim Kurulu Başkanı ve İhlas Koleji Genel Müdürü Hami Koç, Özel Öğretim Derneği (ÖZDER) Başkanı Ahmet Akça, Tüm Özel Öğretim Kurumları Derneği (TÖDER) Başkanı İbrahim Taşel ve milli eğitim camiasından çok sayıda isim hazır bulundu.

Toplantıda konuşan ÖZKUR-BİR Yönetim Kurulu Başkanı ve İhlas Koleji Genel Müdürü Hami Koç, “Ben şahsen, Türkiye’mizin geldiği nokta itibariyle, yakın gelecekte eğitim camiamızı Sayın Bakanımız ve ekibinin yönetiminde ve başkanlığında, Türkiye’nin, Batı Asya’nın, Orta Doğu’nun, Balkanlar’ın ve Kuzey Afrika’nın eğitim üssü olacağına inanan insanlardan biriyim. Gidişat şu anda onu gösteriyor. Yıllardır yüzde 3 ile yüzde 5 bandında seyreden özel okulculuk oranları, Sayın Bakanımızın müthiş yaklaşımları ve destekleriyle inşallah önce yüzde 7’leri geçecek, yüzde 10’ları ve yüzde 15’leri geçecek ”dedi.

“BU BİR KİLİT VURMA DEĞİL, DÖNÜŞTÜRME KARARI”

Bakan Nabi Avcı ise dershaneciliğin bütün müktesebatıyla birlikte özel eğitim kurumuna çevrilmesine, Milli Eğitim Bakanlığı olarak “dönüşüm” adını verdiklerini belirterek, “Yani bu bir kilit vurma değil, dönüştürme kararıydı. Zaman zaman kastı mahsusla mesele çığırından çıkarılmaya çalışıldı. Neyse ki sonunda, eğitimcilerden beklenileceği üzerine aklıselim galip geldi” diye konuştu.

Dershanelerin dönüşüm süreciyle ilgili sayısal bilgiler veren Bakan Nabi Avcı, “22 Mayıs 2015 tarihi itibariyle, 2240 dershane dönüşüm programına müracaat etmiş, bunlardan 2195 tanesi dönüşüm programına kabul edilmiştir. Dönüşüm programına başvurmak, 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edecek. Yine 22 Mayıs tarihi itibariyle, 249’u temel lise olmak üzere, 276 dershaneye özel okul ruhsatı düzenlenerek, dönüşüm işlemleri tamamlanmıştır. Dönüşüm programına alınan diğer kurumların özel okul açma işlemleri, 1 Eylül 2015 tarihine kadar tamamlanacaktır. Dönüşüm programına alınmayan dershaneler ile, gerekli şartları sağlayamayan öğrenci etüt eğitim merkezlerinin faaliyetleri, 1 Eylül 2015 tarihi itibariyle sona eriyor. Kanunun yürürlüğe girdiği 14 Mart 2014 gününden, 22 Mayıs 2015 tarihine kadar, 401 dershanede kendi isteğiyle faaliyetlerine son vermiştir” dedi.

Temel lise konusuna da değinen Bakan Nabi Avcı, “Özellikle temel lise konusunda, bu tamamen sektörün önerdiği bir ara çözüm gibi başladı. Fakat ben o müzakerelerimiz sırasında, o istişarelerimiz sırasında, arkadaşlarımız hatırlayacaklardır, bunun bizim için çok değerli bir tecrübe olacağını, bu tecrübenin sonucunda belki bizim bütün orta öğretim sistemimizi, bu tecrübenin ışığında yeniden değerlendirme ve ona göre düzenleme imkanı belki bize verecek. Bunun değerli bir büyük pilot uygulama olacağını ümit ettiğimizi söylemiştik, şimdi de aynı kanaatteyim. Bu tecrübeyi ben doğrusu Milli Eğitim Bakanı olarak çok önemsiyorum” şeklinde konuştu.
Bakan Avcı: “2 Bin 240 Dershane Dönüşüm Programına Müracaat Etti, 2 Bin 195’i Kabul Edildi”
Bakan Avcı: “2 Bin 240 Dershane Dönüşüm Programına Müracaat Etti, 2 Bin 195’i Kabul Edildi”
Bakan Avcı: “2 Bin 240 Dershane Dönüşüm Programına Müracaat Etti, 2 Bin 195’i Kabul Edildi”