Askeri öğrenci sınavında bunlara dikkat!
EĞİTİM // 12 Haziran 2020 Cuma 22:55
Askeri öğrenci sınavında bunlara dikkat!

Milyonlarca adayın Milli Savunma Üniversitesine Askeri Öğrenci olabilmek için hazırlandığı 2020 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (MSÜ) 14 Haziran 2020 Pazar günü sabah tek oturum,  Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ise 27-28 Haziran 2020 Cumartesi ve Pazar günleri üç oturum halinde Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığınca Samsun ilimiz dâhil tüm Türkiye genelinde gerçekleştirilecektir.

ÖSYM Samsun İl Sınav Koordinasyon Kurulu hem öğrencilerin hem de kıymetli ailelerinin yıllarca gösterdikleri özveri ve emeklerinin farkındadır. Adaylar hayatlarını etkileyecek ve geleceklerini şekillendirecek olan bu sınavlar için sonsuz özveride bulunmuşlar, yoğun emek harcamışlardır. Tüm bu çabaların heba olmaması için sınav günü yaşanabilecek bazı olumsuzluklara karşı dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin ÖSYM Samsun İl Sınav Koordinasyon Kurulu; 02.05.2020 tarihinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç başkanlığında online olarak toplanmış; sınavlarla ilgili alınması gereken tedbirleri belirleyerek karara bağlamıştır. Özellikle de bugünlerde içinden geçtiğimiz Koronavirüs (COVID-19) salgını ile mücadele sürecine uygun olarak ciddi tedbirler alındı.


  • Sınav yapılacak tüm fakülte ve okul binalarındaki sınıflar, lavabolar ve koridorlar sınav öncesi temizlenerek havalandırılacak, adayların oturacağı sıralar, temas edebilecekleri kapı ve pencere kolları dezenfekte edilecek, lavabolarda yeterince sıvı el sabunu ve peçete bulundurulacak.
  • Adayların binalara alınmasında sosyal mesafe kuralı uygulanacağından adayların aileleri, yakınları kesinlikle okul bahçelerine, fakülte binaları etrafına ve derslikler yakınına alınmayacak.
  • Adaylar ve görevliler aşağıdaki şekilde görüldüğü gibi kendi maske ya da siperliği ile gelebilecek, şeffaf eldivenini takabilecek ve üzerinde yazı bulunmayan dezenfektanını yanında getirebilecek.