250 TL'ye CNC yaptılar
EĞİTİM // 22 Ekim 2018 Pazartesi 22:03

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) öğrencileri Suriyeli Beşir Mahini ve Muhammet Avad, 7 bin TL’lik CNC (siensi) makinesini kendi imkanlarıyla 250 TL’ye yaptılar

250 TL'ye CNC yaptılar

7 bin TL'lik CNC (siensi) makinesini kendi imkanlarıyla 250 TL'ye yapan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Mühendislik Fakültesi Elektrik Elektronik Bölümü öğrencileri Suriyeli Beşir Mahini ve Muhammet Avad, Suriye halkına yaptığı yardımlara karşı bu projeyi yaparak Türkiye'ye fiili olarak teşekkür etmek istediklerini belirttiler.


Proje çalışmalarını, Samsun Uluslararası Öğrenci Derneği'nin kendilerine tahsis ettiği atölyede sürdüren Suriyeli öğrenciler, önemli bir başarıya imza attı. Sanayiden atık malzemeleri toplayarak yaptıkları CNC makinesini 250 TL'ye mal ettiler. Bilgisayardan komut olarak verilen her türlü şekli; ahşap, plastik ve alüminyum üzerinde uygulayabiliyor. Makinenin hassasiyet derecesinin çok iyi olduğunu belirten öğrenciler, piyasadaki makinelerle aynı işlevi gördüğünü söylediler. Yaptıkları makinenin yeni öğrencilere örnek olmasını istediklerini ifade eden öğrenciler, asıl amaçlarının ise Türkiye'nin Suriye halkına yaptığı yardımlara karşı küçükte olsa bir teşekkür olduğunu belirttiler."Tek amacımız Türkiye'ye bir katkı sağlamak"


Türkiye'de çeşitli CNC makinelerinin bulunduğunu belirten Beşir Mahini, "CNC makinesi Türkiye'de var olan bir makine ama çok pahalıya satılıyor. Biz de bunu en az maliyetle atık malzemelerden yapmaya çalıştık. Biz bu makineyi 250 TL'ye mal ettik. Milimetreden daha az hassasiyeti olan bir makine yaptık. Üç eksenli olarak istediğimiz her şekli çizebiliyoruz. Piyasayı araştırdık. Bu makineyi en ucuz 7 bin TL'ye bulabildik. Ama biz 250 TL'ye mal ettik. Her insanın içinde bir tasarım hayali olabilir. 7'den 70'e herkes, istediği şeyi bu makine ile tasarlayabilir. Bizden sonraki öğrenciler bu makineyi örnek alarak geliştirebilir veya farklı projeler yapabilir. Öğretmenlerimiz ve Uluslararası Öğrenci Derneğinin bize çok katkısı oldu. Muhammet'le aynı sınıftayız. Çalışmalarımızı birlikte yapıyoruz. İkimiz de Suriyeli'yiz. Muhammet Türkmen, ben Arap kökenliyim. Biz buraya okumak için geldik. Tek amacımız Türkiye'ye bir katkı sağlamak. Küçük bir şey olsa da Türkiye için bir şeyler yapmak istiyoruz. Her ne kadar Türkiye'ye teşekkür etsek de yetmiyor. Biz fiili olarak bir şeyler yaparak Türkiye'ye teşekkür etmek istedik" dedi.