2023 hedefi ilk 10
EĞİTİM // 8 Haziran 2017 Perşembe 13:05

Eğitimde son bir yılda önemli başarılar yakaladıklarını belirten Samsun İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, 2023’te Türkiye’de eğitimde ilk 10’u hedeflediklerini belirtti.

2023 hedefi ilk 10
Göreve başladıktan bu yana birçok projeye imza atan İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, eğitimde sistemin oturması için önemli bir mesafe katettiklerini söyledi. Bu yıl yapılan projelerle eğitimde bazı ilkleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Coşkun Esen, yapılan çalışmaların meyvesini asıl seneye toplayacaklarını belirtti. Göreve başladıktan sonra ilk önce Samsun’da eğitimle ilgili analiz yaptıklarını vurgulayan Esen, "Eğitimin temel sorunlarını ortaya çıkarmaya çalıştık. Değerlendirmelerimiz sonucu yeni dönem için bir yol haritası belirledik. Daha nitelikli bir eğitim için ’Samsun Maarif Hareketi’ projesini uygulamaya koyduk. Öncelikle mevcut durumlarının ne olduğunu ve bir yıllık hedeflerini istedik. Bunu da bir yazılı metne dönüştürerek adına vizyon belgesi dedik. Buradaki amacımız okul müdürlerimizle mevcut okul durumlarını anlamaya çalıştık. Hedeflerimizi sistematik olarak belirlemeye çalıştık. Samsun Maarif Hareketi’nin ortaya çıkış nedeni; stratejik bir düşünce becerisini ortaya koymaktır. Hedefe birlikte ulaşmak için takım ruhunu oluşturabilmek için okul yöneticilerimizle aylık buluşmalar gerçekleştirdik. Eğitim yürütme kurulları oluşturduk. Aylık değerlendirme çalışmaları yaptık. Bir yazılım hazırlayarak, bazı kriterlerle hedefler koyduk. Okullarımız bu kriterlere göre yaptığı çalışmaları kayıt altına alıyorlar. Bir yılın sonunda performans değerlendirmesi yapacağız. Buradan aldığımız sonuçlar bizim gelecek yılı planlamamızda en iyi rehber olacak. Biz İlimizi stratejik bir planlamaya tabi tuttuk. Okullarımızın donanım anlamında kapasitelerini artırmaya çalıştık. Bu önümüzdeki yıl çok daha disiplinli çok daha sistemli olacak" dedi."Kitap okuma konusunu çok önemsiyoruz"

İlk yılın uyum ve hazırlık dönemi olduğunu belirten Esen, "Önümüzdeki yıldan itibaren çok daha başarılı bir şekilde ilerleyeceğiz inşallah. Yaptığımız çalışmaların bu yıl bile meyvelerini almaya başladık. Ancak asıl önümüzdeki yıl meyvelerini toplamaya başlayacağız. Elde ettiğimiz veriler iyi yolda olduğumuzu gösteriyor. Bu süreçte İlimiz geneli birçok proje yaptık. İlimiz ilk defa ’Adım Adım Başarı’ projesiyle bakanlığımızın prestijli bir ödülü olan yenilikçilik ödülünü kazandık. Bu bize bir güven kazandırdı. Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek, Türkiye geneli 8. sınıf ortak sınavı gibi lise 1. sınıflara ortak sınav gerçekleştirdik. Sorularını ve sistemi biz hazırladık. Önümüzdeki yıl bunu geliştirmeyi düşünüyoruz. Kitap okuma oranının iyi bir artış gösterdiğini görüyoruz. Kitap okuma konusunu çok önemsiyoruz. Bu oranı artırmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışacağız. TEOG’da önemli bir başarı yakaladık. Kendi puanımız açısından bir önceki yıla göre 100 puan üzerinden yapılan değerlendirmede, yaklaşık 10 puanlık bir artış ve Türkiye ortalamasının da yaklaşık 2,5-3 puan üzerine doğru tırmandığımızı görüyoruz. Bu başlangıç açısından bize umut vadediyor. Kendi ortalamamızı daha yukarılara taşıyabilirsek 2023 yılında ilk 10 hedefine adım adım ulaşmış olacağız" diye konuştu.