Yer altındaki 'açlık grevi' bir gün sürdü
BÖLGE // 10 Eylül 2019 Salı 17:11

Merzifon'daki maden ocağında işsiz kaldıkları gerekçesiyle 'açlık grevi' başlatan işçiler, ocaktan çıktı. Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Bayrak, işçileri tüm haklarıyla bünyelerine alacaklarını, hak kaybı yaşanmayacağını söyledi.

Yer altındaki 'açlık grevi' bir gün sürdü

Amasya'nın Merzifon İlçesi'nde bulunan Yeni Çeltek Linyit İşletmesi'de işsiz kalan 253 işçiden 50'si, yazdıkları dilekçeleri yetkililere bırakarak, ocakta açlık grevine başlamıştı.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürü Ömer Bayrak, işletmede açlık grevi yapan işçileri ziyaret etti. Bayrak, işletmenin önünde toplanan işçiler ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Merzifon Yeni Çeltek Şube Başkanı Cemil Güven ile görüşerek, sorunlarını dinledi.

Hiçbir işçinin mağdur edilmeyeceğini belirten Bayrak, "Sizin emeğiniz bizim için kutsaldır" dedi. Kurum olarak Gürmin AŞ'den alacakları olduğunu ifade eden Bayrak, şöyle devam etti: "Sizin 3-5 milyon alacağınız var. Sözleşmemizi haklı fesih nedenlerine dayandırarak, feshettik. Bu şirketin bizimle ve sizinle ilgili sorumlulukları var. Yerine getirmedi. Bizzat sizin avukatlığınızı dahi ben yaparım."

2-3 gün içinde maden işçilerini tüm haklarıyla kendi bünyelerine alacaklarını, hiçbir işçinin hak kaybına uğramayacağını söyleyen Bayrak, yer altındaki açlık grevinin sona erdirilmesini istedi.

Yeni Çeltek İşletmesinin devam etmesi için de çeşitli projeler geliştirdiklerini anlatan Bayrak, şunları kaydetti: "Hepiniz yer altında çalışıyorsunuz. Bu şartlarda burada efektif bir madencilik yapmak mümkün mü? Değil. 50-60 senedir burada devam eden bir kültür var. Burada sadece eski Çeltek, yeni Çeltek değil bölgedeki tüm ruhsatları da birleştirip, daha büyük 20-30-40-50 yıl devam edecek projelerin peşindeyiz. Biz yarından sonra da baretimizi ve çizmemizi giyeceğiz işimize bakacağız."