TBMM'ye 'Yusuf amca' soru önergesi
BÖLGE // 31 Temmuz 2018 Salı 10:41

CHP Giresun Milletvekili Tığlı, biber gazından etkilenip kalp krizi geçiren 82 yaşında Yusuf Topal'ı TBMM gündemine taşıyarak, hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya hem de Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya yanıtlamaları istemiyle yazılı soru önergesi verdi

TBMM'ye 'Yusuf amca' soru önergesi

CHP Giresun Milletvekili Necati Tığlı, "82 yaşındaki eşi Fatma Topal'ın raporlu ilaçlarını almak için sağlık ocağına giden 82 yaşındaki Yusuf Topal'ın aile hekimiyle yaptığı tartışmadan sonra hekimin 'Beyaz Kod' sinyali vermesiyle, polisler tarafından gözaltına alınmak istenmesi tam anlamıyla hasta haklarını yok saymaktır. Yusuf Topal'ın gözaltına alınırken, hem darp edildiği hem de biber gazı sıkıldığı kamera kayıtlarında açıkça görülmektedir" dedi.


İŞKENCE ÜLKEMİZDE YOK


Türkiye'nin İşkencenin Önlenmesine Dair Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, İşkenceye ve Diğer Zalimane, İnsanlık Dışı veya Onur Kırıcı Muamele veya Cezaya Karşı Sözleşme ve Avrupa İşkenceyi Önleme Sözleşmesi gibi sözleşmelere taraf olup, işkencenin yasak olduğunu kabul ederek, işkencenin önlenmesiyle ilgili gerekli tedbirleri alma konusunda taahhüt altına girdiğini savunan Tığlı şöyle konuştu; "Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 17'nci maddesinin 3'ncü fıkrası, "Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tabi tutulamaz" ibaresiyle bu kabul edilemez uygulamayı, suç olarak tanımaktadır.


POLİSLER NEDEN TUTUKSUZ YARGILANIYOR


Tüm bunlar göz önüne alındığında Yusuf Topal'ın ölümüne sebep olan ve tutuksuz yargılanan polislerin taraf olduğumuz uluslararası sözleşmelere ve anayasaya aykırı davrandıkları tespit edilmiştir. Şahitlerin tamamının dinlenmediği, delillerin toplanmadığı bir davada hiç bir şey olmamış gibi polislerin tutuksuz yargılanmaları adalet ve vicdan açısından sınıfta kalmıştır. Aile hekimi Sağlık Bakanlığı Müfettişleri tarafından ifadesi alınmış mıdır? Aile hekiminin hangi gerekçelerle Yusuf Topal için 'Beyaz Kod' kullandığı belirsizliğini korumaktadır. Bu cevapsız sorular olduğu sürece aile hekiminin açığa alınması toplum tarafından hekimin hatalı olduğu kanısını yükseltmektedir."

hedefhalk.com