Harşena balı dünya üçüncüsü
BÖLGE // 02 Kasım 2017 Perşembe 13:10

Amasya’da üretilen Harşena balı İstanbul’da düzenlenen 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde dünya 3’üncüsü seçildi.

Harşena balı dünya üçüncüsü
İstanbul’da 600 bilim insanının katılıp 30 jüri üyesinin görev aldığı 45. Apimondia Uluslararası Arıcılık Kongresi’nde Amasya adına yarışan Amasya İli Arı Yetiştiricileri Birliği Üyesi Halit Çelebi’nin yetiştirdiği arıların ürettiği ‘Amasya Harşena balı’ birden fazla bitkili çiçek balı kategorisinde dünya 3.lüğü elde etti.

Çelebi’yi kutlayan Amasya Valisi Dr. Osman Varol, “Apimondia Kongresi uluslararası ticari bağlantılar kurmak, Türk balını tüm dünyada tanıtmak, arıcılık sektörünü ve arıcıların ufkunu geliştirmek, ülke tanıtımına katkıda bulunmak gibi pek çok fırsat sunuyor. Türkiye arıcılıkta hem koloni bakımından hem de bal üretimi bakımından dünyanın hatırı sayılı ülkelerinden bir tanesi. Amasya’dan yetişen üretici firmaların ürünlerini yurt dışına ihraç etmesi de önemli. İşte bu organizasyonda tüm sektör paydaşlarının ürünlerini tanıtması ve ulusal anlamda ticaret yapması faydalı olacak” diye konuştu.