Gölköy halkı taş ocağına karşı
BÖLGE // 12 Kasım 2018 Pazartesi 10:22

Ordu Gölköy İlçesi'ne bağlı Yuvapınar Mahallesi'nde yapılması planlanan Patlatmalı Bazalt Ocağı projesinin Halkın Katılımı Toplantısı, yöre sakinlerinin mahallelerinde taş ocağı istememesi nedeniyle yapılamadı

Gölköy halkı taş ocağına karşı

Ordu Gölköy İlçesi'ne bağlı Yuvapınar Mahallesi'nde yapılması planlanan Patlatmalı Bazalt Ocağı projesi için yöre sakinleri iki yıl önce, aynı proje için verilen 'ÇED Gerekli Değildir' kararına karşı açmış oldukları davayı kazanmış ve proje iptal edilmişti. Proje sahibi ruhsat alanını küçülterek yeniden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na onaylatmış ve ÇED sürecini başlatmıştı.

Süreç içerisinde yapılması gereken Halkın Katılımı Toplantısı'nın 8 Kasım'da olacağı duyurulmuştu. Gölköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Murat Emre Ömerustaoğlu, Yuvapınar Mahalle Muhtarı Hüseyin Canbaz, Alanyurt Mahalle Muhtarı Selahattin Yanık ve Ordu Çevre Derneği yöneticileri de katılarak halka destek verdiler.


TÜM ISRARLARA RAĞMEN TOPLANTIYA GİRMEDİLER


Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Ordu İl Müdürlüğü temsilcileri, ÇED şirketinin elemanları ve proje sahibi toplantının yapılacağı yere geldiklerinde halkın toplantı salonuna girmediğini gördüler. Bakanlığın avukatıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri halkın toplantıya girmesi gerektiğini ısrarla vurgulamalarına karşın, yöre halkı, "Biz burada taş ocağı istemiyoruz, ilk proje için açtığımız davayı kazandık. İkinci projedeki tek değişiklik ruhsat alanının ÇED alanı kadar daraltılmış olması, yine aynı yerde patlatma yapılacak ve aynı yerden taş çıkarılacak. İlk projede olduğu gibi yine kullandığımız içme suları kirlenecek. Burada hayvancılık yapamayacağız, tarım yapamayacağız. Bu toplantıya da girmiyoruz" dedi.


TUTANAK TUTULMASINI İSTEDİLER


Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) üyesi Ertuğrul Gazi Gönül de, toplantının yapılamadığına dair tutanak tutulması gerektiğini söyledi. Tutanağı Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü temsilcileri imzalamasına karşın Bakanlık temsilcisi imzalamadı. Bu durum tutanağa not olarak eklendi. Ayrıca, Bakanlık temsilcisinin proje alanına proje sahibinin aracıyla gitmesi yöre sakinleri tarafından yadırgandı. 
Alanyurt Muhtarı Selahattin Yanık ise, OSKİ'nin içme suyu kaynaklarının kirleneceği, yağışlı havalarda muhtemel erozyonla beraber suyun bulanıklaşacağı ve debisinde azalmalar meydana gelebileceğini belirten bir görüş bildirdiğini ve projeye karşı olduğunu belirtti.