Çatalpınar’da karantina kaldırıldı
BÖLGE // 15 Eylül 2017 Cuma 15:47

Ordu’nun Çatalpınar ilçesinde şarbon vakası sebebiyle 11 Ağustos tarihinde alınan karantina kaldırıldı.

Ordu Valiliğinden yapılan açıklamaya göre, Çatalpınar İlçesi Elmaköy Mahallesi’nde 11 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşen şarbon vakasının bir vatandaşın sığır hayvanını doğum yapamadığı gerekçesiyle kesmesi sonucu ortaya çıktığı belirtildi. Yapılan kesim ile ilgili resmi kurumlara herhangi bir bildirim olmadığı belirtilen açıklamada, hayvan kesimini yapan, etini parçalayan veya temas eden kişilerde rahatsızlık görülmesi üzerine Alo Gıda 174 hattına 20 Ağustos tarihinde ihbar yapılmasıyla Çatalpınar İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünün konudan haberdar olduğu ve derhal gerekli müdahalenin yapıldığı kaydedildi.

İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından aynı gün kesilen hayvanın etinden numune alınarak, teşhis için laboratuvara gönderilirken aynı gün hastalık bölgesinde karantina, temizlik, dezenfeksiyon ve bilgilendirme gibi tedbirlerin derhal uygulanmasına başlandığı vurgulandı.

Şarbon hastalığı şüphesi ile alınan numune sonucunun 22 Ağustos 2017 tarihinde pozitif çıkması üzerine Elmaköy Mahallesi’nde uygulanan karantina tedbirlerinin mahalleyi çevreleyen 10 mahalleyi de içine alacak şekilde genişletildiği belirtildi.

Çatalpınar ilçesinden Şirinköy, Kayatepe, Akkaya, Göller, Elmaköy, Kıran, Terimli Mahalleleri ile Çamaş ilçesinden Akköy, Giden, Akpınar ve Sakargeriş olmak üzere 11 mahallede karantina uygulandığı belirtilen açıklamada, “Aynı gün içerisinde aşılama çalışmalarına başlanmıştır. Toplam 10 araç ve 20 veteriner hekim ile kısa bir sürede 3 bin 500 hayvan aşılanmıştır. Karantina bölgesindeki 11 mahalleye hayvan giriş çıkışları yasaklanmış olup, yol kontrolleri kolluk kuvvetlerimizce düzenli olarak yapılmıştır” denildi.Açıklamada şu bilgiler eyer verildi:

“Karantina bölgesinde hayvan giriş-çıkışı yasaklandığı gibi hayvan kesimleri de yasaklanmıştır. Kurban Bayramı nedeni ile karantina bölgesi içerisindeki mahallelerde kurbanlık hayvan kestirmek isteyen vatandaşlarımızın hayvanları Kurban Bayramı’ndan önce mahallinde İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ekiplerince muayene edilmiş ve kesimlere sadece ruhsatlı mezbanelerde izin verilmiştir. Bu maksatla karantina altındaki mahallelerde bulunan kurbanlık hayvanlar, bayramın 2. ve 3. günlerinde kontrollü bir şekilde Altınordu ve Fatsa Mezbanelerine kestirilmiştir. 11.08.2017 tarihinde çıkan şarbon hastalığı; alınan idari ve fenni tedbirler sonrasında başka hayvana bulaşmadığı ve karantina süresinde hastalıktan dolayı hayvan ölümü yaşanmadığı için 08.09.2017 tarihinde Çatalpınar ve Çamaş İlçe Hayvan Sağlık Zabıtası Komisyon Kararları ile kordon ve karantina tedbirleri kaldırılarak söndürülmüştür. 4 Şubat 2011 Tarih ve 27836 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Şarbon Hastalığının Kontrolüne İlişkin Yönetmelik gereği kordon ve karantina bölgesinde 5 yıl süreyle hastalığa karşı aşılanacaktır.”